خرید ملک در ازمیر

خرید ملک در ازمیر

يکشنبه 9 خرداد 1400
12:12
عر فان

خرید ملک در ازمیر

ازمیر، از دیرباز همواره از سوی مردم مشرق، تحت عنوان دروازه ی ورود به اروپا شناخته می شده است. ازمیر در غرب آنتالیا و به عنوان سومین شهر بزرگ و پرجمعیت ترکیه شاخته می شود. بافت شهری عمدتا اروپایی و متاثر از غرب باعث شده بسیاری آن را با شهر ها و پایتخت های مهم اروپایی مقایسه کنند. میراث فرهنگی مدیترانه ای، یونانی، ارمنی و حتی یهودی از عناصری به شمار می رود که ازمیر را تا حدود زیادی از سایر شهر های ترکیه متمایز و به نوعی برجسته می سازد. آثاری از حیات انسان و پیشینه ی تمدن در ازمیر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. در همین راستا ایرانیان بسیاری علاقه به خرید ملک در ازمیر نشان میدهند و ما نیز تصمیم گرفتیم این شهر زیبا را به صورت مفصل نقد و بررسی کنیم تا تمامی سوالات شما را برطرف کنیم.

برای شروع توضیحات در مورد زندگی در ازمیر ابتدا بهداشت و درمان ازمیر را میسنجیم زیرا در اولین نگاه حتی اگر قصد خرید ملک در ازمیر سرمایه گذاری باشد, اولین نگاه مراکز درمانی شهر میباشد.

سیستم عمومی بهداشت و درمان در ازمیر عمدتا برای مهاجران در صورت اقامت یک ساله در دسترس و قابل بهره مندی می باشد. مشروط بر اینکه آنها سهم لازم را در قبال طرح ملی بیمه درمانی خود، پرداخت کنند. خدمات درمانی در ازمیر به اندازه کافی پوشش افراد بومی و مهاجران را تامین می کند. بسیاری از مهاجران ترجیح می دهند از سیستم درمانی خصوصی بهره برده و از بیمه خصوصی تحت عنوان پوشش هزینه های درمانی استفاده کنند. این مسئله از این حقیقت برمی آید که بیشتر پزشک ها و سایر کادر درمان در سیستم درمان عمومی به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند. در عوض در سیستم خصوصی درمان زبان رایج، زبان انگلیسی است.

برخی از بیمارستان های خصوصی ازمیر عبارت اند از: بیمارستان خصوصی نیروی دریایی ترکیه، بیمارستان خصوصی تینازتپ و بیمارستان خصوصی بیتا آنادولو. البته مخاطبین این مقاله بایستی این نکته را در نظر داشته باشند که قوانین مربوط به بهداشت و درمان و سایر خدماتی که در ادامه عنوان خواهد گشت؛ به طور رایج در تمام کشور ترکیه دارای اعتبار و در حال اجرا است. منتهی مراتب از آنجا که این مقاله به ویژگی ها و شرایط زندگی در شهر ازمیر می پردازد و از آنجا که شهر ازمیر در قیاس با سایر شهر های ترکیه به واسطه ی همجواری با دریای اژه و نزدیکی به یونان و قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک جنوب اروپا و شبه جزیره بالکان، عمدتا نرخ مهاجر پذیر بیشتری را در اختیار دارد؛ در ادامه این مقاله بیشتر با شرایط و سطح رفاه به عمل آمده از مهاجران این شهر صحبت می کنیم.

تحصیل در ازمیر

اگر که بعد از خرید ملک در ازمیر میخواهید فرزندانتان در این کشور ادامه تحصیل بدهند, قطعا به بهترین نقطه از مطلب رسیده اید. فرزندان مهاجران در ازمیر مجاز به تحصیل در مدارس دولتی این کشور می باشند. مدارس دولتی این کشور به زبان ترکی استانبولی امر تدریس را انجام می دهند و ضمنا این مدارس و مراکز به هیچ عنوان مطابق با استاندارد های سایر کشور های اروپایی و مدارس تراز اول اروپا نمی باشد. بسیاری از مهاجران تمایل دارند فرزندان خود را به مدارس بین المللی خصوصی بفرستند.

مدرسه بین المللی mef در ازمیر

مدارس بین المللی ترکیه معمولا بر اساس دستورالعمل های بریتانیایی، آمریکایی و برنامه های درسی بین المللی امر آموزش را دنبال می کنند و زبان تدریس در این مدارس انگلیسی می باشد. مهمترین مدرسه بین المللی ازمیر، مدرسه بین المللی MEF ازمیر می باشد که بسیاری از مهاجران فرزندان خود را به این مدارس می فرستند. لازم به ذکر است که سری مدارس MEF از اعتبار بالایی برخوردار بوده و در سایر شهر های مهم ترکیه اعم از: استانبول و پایتخت این کشور، آنکارا شعبه دارد.

دانشگاه های ازمیر

در ازمیر هشت دانشگاه دایر است که شش تای آن عمومی و دو دانشگاه به صورت خصوصی فعالیت می کنند. همچنین دانشکده ی حمل و نقل هوایی دانشگاه هوانوردی ترکیه در شهر ازمیر قرار دارد که مرکز اصلی این دانشگاه در پایتخت این کشور، آنکارا قرار دارد. توضیح به تفصیل تک تک دانشگاه های ازمیر احتمالا از حوصله ی مخاطبین این مقاله خارج است. به همین منظور به معرفی چند تا از مهمترین دانشگاه های ازمیر می پردازیم: دانشگاه اژه ازمیر، دانشگاه دوکوز ایلول و دانشگاه اقتصاد ازمیر با نام اختصاری IUE.

حمل و نقل در ازمیر

عمده ی مهاجران ازمیر مجاز به رانندگی با گواهی نامه رانندگی از کشور موطن خود می باشند. منتهی مشروط بر آن که ترجمه محضری ترکی و یا مدرک گواهی نامه بین الملی ضمیمه گواهی نامه کشور مبدا آنها شده باشد. به طور کلی ازمیر تحت عنوان یک کلان شهر، از زیربنای جاده ای و راهداری قابل قبول و استانداردی بهره مند است. اما نمی توان گفت که این کیفیت در تمام مسیر های روستایی و حومه های فقیر نشین شهر رعایت شده است. لذا همواره به مهاجران و افراد غیر بومی توصیه می شود که مراقب مسیر های جاده ای و خیابانی باشند.

ترافیک معمولا به عنوان یک اصل پذیرفته شده و معضل همیشگی در ازمیر شناخته شده است. قیمت سوخت بنزین معمولا گران و برای همه اقشار جامعه ترکیه مقرون به صرفه نیست. بر همین اساس سیستم حمل و نقل عمومی در این کشور و علی الخصوص در ازمیر سهم قابل توجهی از حمل و نقل مردم جامعه را تشکیل داده است. در ادامه می خواهیم به سه رکن اصلی حمل و نقل عمومی در شهر ازمیر بپردازیم:

۱- سیستم اتوبوس رانی

ازمیر عموما تحت عنوان قطب اصلی جاده ای در منطقه اژه ترکیه به شمار می رود. ازمیر مرکز بزرگراه های منطقه و همچنین متصل به بزرگراه های منتهی به اروپا می باشد. همچنین از سیستم اتوبوس رانی وسیعی در سطح شهر برخوردار است.

اتوبوس های تحت عنوان ESHOT سرویس اصلی حمل و نقل اتوبوس در ازمیر به شمار می رود که منحصر به شهرداری همین شهر می باشد. این نام متشکل از پنج کلمه است که در زبان انگلیسی شامل: برق، آب، گاز ذغال سنگ، اتوبوس و واگن برقی می باشد. اتوبوس های ESHOT تقریبا تمامی سطح شهر را پوشش می دهد. من حیث المجموع تراکم حمل و نقلی نسبتا زیادی در محدوده مرکزی ازمیر چه از نظر حمل و نقل عمومی و خصوصی حکم فرماست.

۲-سیستم مترو

این مترو که در سال ۲۰۰۰ تأسیس شده دارای ۱ خط، ۱۷ ایستگاه و ۲۰ کیلومتر طول می‌باشد. مترو ازمیر همچنان در دست ساخت و توسعه بیشتر است. سیستم متروی جاری از ایستگاه گوزتپه در فهرتین آلتای واقع در جنوب این شهر شروع شده و در مسیر شمال شهر به سمت ایستگاه اوکا۳ در منطقه بروناوا منتهی می شود.

۳- سیستم تراموا

تراموا یا ترم یا واگن برقی نوعی واگن است که بر روی ریل هایی که در خیابان تعبیه شده است؛ حرکت می کنند. تراموا هم می‌تواند درون‌شهری و هم بین‌شهری باشند. واگن‌های برقی معمولاً سبک‌تر و کوتاه‌تر از قطارهای معمولی و متروها هستند.

امروزه بیشتر ترامواها به وسیله ی پانتوگراف از برق استفاده می‌کنند. اگر لازم باشد این ترامواها ممکن است از دستگاه‌های قدرت زیادی استفاده کنند. دیگر گونه‌های تراموا هستند که سوخت دیزل به‌کار می‌برند و بیشتر از آن‌ها در مسیرهای بین شهر و روستاها استفاده می‌گردد.

ازمیر در گذشته به عنوان دومین شهر پیشرو در زمینه تراموا بوده است. تراموا بین سالهای ۱۸۹۰ و اوایل دهه۱۹۶۰ فعالیت می کرد. از سال ۲۰۱۷ شهرداری این شهر اقدام به ساخت و بازسازی سیستم نوینی از تراموا کرده است که تا حدود زیادی می توان گفت با سیستم متروی این شهر درآمیخته و گونه ی خاصی از سامانه ی حمل نقل را در بافت شهر به وجود آورده است.

درهم آمیختگی زندگی با دریا و سایر جاذبه های توریستی

محله کوردون در ازمیر معمولا به عنوان محله ای در این شهر شناخته می شود که در بین ساکنین زیاد از آن به عنوان محل قرار و ملاقات های دوستانه استفاده می شود. چه برای گردشگران و چه برای افراد بومی دیدن غروب خورشید از کوردون اتفاق استثنایی و خاصی به حساب می آید که ممکن است خیلی ها آن را از دست بدهند.

ازمیر به سبب پیشینه ی تاریخی خود و همانطور که پیشتر اشاره شد به دلیل همجواری با دریای اژه، بخش قابل توجهی از تاریخ کشور ترکیه را تشکیل داده است. برخی از اماکن تاریخی این شهر و کشور با تاریخ کشور خودمان گره خورده اند و اشتراکات فرهنگی بسیاری را رقم زده اند. به عنوان مثل شهر سلچوک در زمان سلجوقیان و برای اهداف نظامی و حکومت داری آنها در استان ازمیر امروزی تاسیس شد. در حقیقت کسانی که به خرید ملک در ازمیر روی اورده اند میدانند که وارد سرزمینی با تاریخ و قدمت بالا شده اند که دارای اثار تاریخی بسیاری است.

برخی از مهمترین اماکن و ابنیه تاریخی شهر و استان ازمیر عبارت اند از: برج ساعت میدان کناک، بنای آسانسور، کلیسای سنت پلیکارت، خانه ی حضرت مریم، غار اصحاب کهف، معبد آپولون، مسجد حیصار، شهر تاریخی افسس. البته لازم بذکر است که بسیاری از این اماکن نیاز به چندین ساعت رانندگی یا طی مسافت با وسایل نقلیه عمومی برای بازدید دارند و از آنجا که در این مقاله عموما به شرایط زندگی در شهر ازمیر می پردازیم از تشریح به تفصیل این مراکز اجتناب می کنیم. اما یکی از مهمترین آخر هفته ها و زمان تعطیلات مردم ازمیر در شهر کوچکی به نام چشمه رقم می خورد. چشمه در هشتاد و پنج کیلومتری ازمیر واقع شده است که دسترسی بسیار آسان و با توجه به آزادراه شش بانده اش ترافیک نسبتا سبکی دارد و تنها با یک ساعت رانندگی می توان مهان این شهر ساحلی کوچک برای تعطیلات آخر هفته شد.

مسجد باستانی حیضار

مسجد باستانی حیضار که از آن به عنوان بزرگترین مسجد ترکیه یاد می شود.

آداب و معاشرت مردم شهر ازمیر

در مجموع کشور ترکیه، بعد از اصلاحاتی که مصطفی آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه در این کشور انجام داد؛ تا حدود زیادی به سمت مدرنیته شدن پیش رفت و مختصات فرهنگی بسیاری از کشور های اروپایی و آمریکایی در آن به چشم می خورد. اما ناگفته نماند که دین رسمی مردم ترکیه اسلام است و عناصر فرهنگی اسلامی زیاد در آن به چشم می خورد. به عنوان مثال؛ همواره تاکید می شود که گردشگران نوشیدنی های الکلی را در فضای باز این کشور نمی توانند مصرف کنند و یا به هیچ عنوان با پوشش های نامتعارف نظیر شلوارک، شورت و یا دامن کوتاه نمی توانند وارد مسجد و سایر اماکن مذهبی شوند و این به این معی میباشد که اگر قصد خرید ملک در ازمیر را دارید, حتی با گرفتن نیز باید قوانین این شهر و کشور را بدرستی رعایت کنید.

اکثر ایرانیانی که تجربه زندگی در ازمیر را داشته اند؛ همواره بازخورد قابل قبول و مطلوبی از معاشرت با مردم بومی شهرهایی نظیر ازمیر و سایر شهر های مهم این کشور دریافت کرده اند. تا جایی که برخی ترک ها را رقیب سرسخت ایرانی ها در ماراتن مهمان نوازی و خون گرمی می دانند.

زبان رسمی در این کشور همانطور که انتظار می رود ترکی استانبولی است و خوش بختانه به واسطه موقعیت توریستی و نرخ گردشگری بالا زبان انگلیسی در آن رایج است و بدان تکلم می شود. اما این موضوع به این معنی نیست که همه مردم ازمیر و یا شهر های دیگر این کشور، انگلیسی بفهمند و یا با آن انس داشته باشند. در واقع می توان اینطور گفت که امکان برقراری ارتباط با زبان انگلیسی تا حدود زیادی بستگی به سطح علمی و فرهنگی دوستانی است که شما آن ها در محیط دانشگاه، محل کار و یا امور تحصیلاتی پیدا می کنید. به هر میزان که خودتان در امور مزبور موفق تر عمل کنید؛ خوب بالطبع دایره دوستان و همکاران با دانش تر و وسیع تری تشکیل می دهید.

جمع بندی

به طور خلاصه می توان گفت اگر ازمیر را به قصد گردشگری مسافرت می کنید؛ باید بدانید که از شهری دیدن می کنید که آن را مروارید اژه می نامند و از فرهنگ و تمدن بسیار غنی بهره مند است که تا حدود زیادی ریشه در فرهنگ ایران باستان دارد. اگر اهل تحقیقات تاریخی باشید خود را غرق در معانی شگرف خواهید یافت.

اما اگر قصد اقامت در ازمیر را دارید علی رغم چند مورد ویژگی های مثبتی که عنوان شد باید مدنظر داشته باشید که عمده افرادی که از سیستم های خصوصی درمان و تحصیلات این شهر بهره می برند از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند. لذا از دغدغه فراگیری و تسلط کامل به زبان رسمی این کشور تا حدود زیادی فارغ هستند. اگر به زبان ترکی تسلط یا اشراف دارید می توانید در صورت اخذ اقامت(ویزای دانشجویی، سرمایه گذاری و…) از بسیاری از امکانات این کشور همانند یک شهروند عادی بهره ببرید. یکی از راه های مهاجرت به ترکیه خرید ملک در ازمیر ترکیه می باشد در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحهات مربوط به خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت مراجعه نمایید.

زیرا فاصله گذاری های طبقاتی و اجتماعی خیلی زیادی در آن وجود ندارد. همانطور که پیش تر اشاره شد نباید در برخورد اول انتظار استاندارد های شماره یک جهانی را از این کشور داشته باشید. فارغ از بحث های مالی در شهری به سر خواهید برد که زنده و شب های شلوغ پر جنب و جوشی دارد که در آن کمتر احساس تنهایی و دلتنگی خواهید کرد. نسیم ملایمی که در کوردن حین صرف کردن ماهی بر صورت شما می وزد. می تواند به سرعت جای خودش را در ابتدای شب به طوفانی از هیاهوی گردشگران، هیجان و لذت در سطح شهر بدهد.


[ بازدید : 8 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خرید ملک در ازمیر است. || قدرت گرفته از Pasargadblog.ir
× بستن تبلیغات